Važnost CAD standarda ne može se preceniti. Oni su osnovni elementi u kreiranju crteža i templejta za industriju arhitekture, inženjeringa, građevinarstva i operacija (AECO). Rešenja za dizajniranje (kao što su AutoCAD i Civil 3D) oslanjaju se na ove standarde da bi uspostavili kriterijume za elemente dizajna i postavke izvoza.
Ne samo da CAD standardi poboljšavaju brendiranje organizacije, već služe i kao odraz njene strukturne efikasnosti i zrelosti. Dobro struktuiran CAD standard ukazuje na zrelu, dobro vođenu organizaciju, i to često postaje očigledno tokom saradnje na projektima.
Kreiranje centralnog spremišta za CAD standarde kao što su lejeri, stilovi objekata i teksta, postavke crteža i još mnogo toga pomaže da se pojednostavi uspostavljanje projekta, stvore estetski zadovoljavajući crteži i obezbedi doslednost u rezultatima. Štaviše, to je odlična metoda da se jedinstvena estetika kompanije odrazi na veoma jasan način.
Koji su izazovi upravljanja CAD standardima?
Dok CAD standardi igraju ključnu ulogu u projektnoj dokumentaciji, njihova distribucija i upravljanje često predstavljaju određene izazove.
Na primer, inženjerske firme obično žongliraju sa više projekata za različite klijente, od kojih svaki ima svoje jedinstvene CAD standarde i povezane datoteke. Može biti teško efikasno prebacivati između različitih projektnih CAD resursa i osigurati da dizajneri imaju potrebne datoteke na raspolaganju.
Kada nekoliko ljudi radi na istom projektu, oni obično imaju za cilj da koriste identične standarde za elemente kao što su naslovni blokovi, templejti, standardni blokovi i podešavanja olovke sa ciljem stvaranja kohezivne i dosledne dokumentacije. Međutim, autori nacrta obično se nađu u vođenju kroz brojne umrežne foldere kako bi locirali ispravne templejte, postavke crteža i druge potrebne referentne materijale za određeni projekat.
Dodatni izazovi nastaju zbog ažuriranja CAD standarda tokom životnog veka projekta. Pretpostavimo da firma rebrendira ili menja svoj font u toku projekta. U tom slučaju postoji rizik od generisanja nedoslednih izlaza ako ažurirani dokumenti i šabloni nisu lako dostupni.
Za projekte koji su ponovo oživljeni godinama kasnije, može biti zastrašujući zadatak pronalaći i primeniti originalne standarde koji su od tada možda evoluirali.
Kako Autodesk Docs može pomoći?
Kao komponenta Autodesk Construction Cloud-a (ACC), Autodesk Docs je inovativan sistem za skladištenje zasnovan na cloud-u koji deluje kao sveobuhvatno čvorište za sve vaše CAD standarde i informacije o projektu. Više nego samo rešenje za skladištenje, Autodesk Docs takođe funkcioniše kao vredan resurs za upravljanje i distribuciju CAD standarda među projektnim timovima, dajući svima pristup najnovijim standardima.
Na kraju krajeva, efikasno upravljanje CAD standardima zavisi od dostupnosti centralizovanog, pouzdanog sistema za njihovo skladištenje i širenje.
Sistem kao što je Autodesk Docs olakšava svim članovima tima da pristupe CAD standardima i može odražavati sve modifikacije ovih standarda u realnom vremenu tokom celog projekta. Ovo pomaže u postizanju doslednosti i održavanju integriteta projektne dokumentacije.
Autodesk Docs podržava širok spektar tipova datoteka, od Excel-a i PDF-ova do paleta alata, stilova crtanja i templejta za crtanje. Ova fleksibilnost, u kombinaciji sa njegovim robusnim mogućnostima upravljanja, čini ga moćnim rešenjem za upravljanje CAD standardima.
Čuvanje CAD standarda uz Autodesk Docs
Autodesk Docs čini upravljanje CAD standardima jednostavnim pružanjem centralne lokacije za skladištenje. Ali to je više od sistema za skladištenje. To je alat koja osigurava da su vaše informacije o dizajnu uvek praćene najsavremenijim standardima. Osim toga, daje vam kontrolu nad načinom na koji delite ove važne podatke sa drugim zainteresovanim stranama u projektu, poboljšavajući saradnju.
Postoje dve osnovne metode za čuvanje CAD standarda u Autodesk Docs:
1.) Skladištenje pojedinačnih projekata: CAD standardi se mogu ugraditi direktno u pojedinačne projektne datoteke. Ovaj metod omogućava svim zainteresovanim stranama u projektu lak pristup preko Desktop Connector-a.
2.) Projekat odvojenih resursa: Alternativno, može se kreirati poseban folder za sve standardne CAD resurse. Ovaj metod održava sve CAD standarde na centralizovanoj lokaciji kojom se može upravljati.
Bez obzira na metod, kada CAD menadžeri izvrše neophodne promene, mogu biti sigurni da njihovi projektni timovi uvek pregledaju najnovije verzije.
Da bi pristupili uskladištenim resursima, korisnici mogu da podese svoj Civil 3D/AutoCAD profil da ukazuje na lokaciju projekta Autodesk Docs. Ovo im omogućava da upućuju referentne datoteke direktno u svoj Autodesk Docs folder, sa svim upitima za fajlove koji vode do tačne lokacije.
Još jedna prednost Autodesk Docs-a je njegovo „cloud only“ stanje za neiskorišćene datoteke, koje preuzima samo aktivno korišćene resurse na lokalnu mašinu, čime se štedi prostor.
Upravljanje CAD standardima pomoću Autodesk Docs-a
Dok Autodesk Docs pruža efikasan sistem za skladištenje CAD standarda, njegove mogućnosti se protežu dalje od samog skladištenja. Platforma takođe nudi robusne funkcije za upravljanje ovim standardima. To znači da su standardi dostupni i dosledno ažurirani i precizno održavani u svim projektima.
Postoje dve osnovne metode za upravljanje CAD standardima u Autodesk Docs:
Direktno upravljanje projektom: Ako su CAD standardi uskladišteni u pojedinačnim projektnim datotekama, ažuriranja se mogu izvršiti direktno unutar projekta, omogućavajući dostupnost u realnom vremenu i distribuciju svim članovima projekta.
Funkcija premošćavanja: Ako su CAD standardi uskladišteni u posebnom projektu ili folderu, korišćenje funkcije „Bridge“ pruža mogućnost da se uključe samo standardi koji se odnose na taj projekat. Ovaj metod je idealan ako veličina vašeg projekta zasebnih resursa postane relativno velika.
U oba slučaja, Autodesk Docs nudi funkciju Version Control, koja prati promene u CAD standardima i omogućava korisnicima da se vrate na prethodnu verziju kada je to potrebno.
Sa veb kontrolne table, CAD menadžeri mogu da prate aktivnost datoteka, pozivaju saradnike (interne i eksterne) i kontrolišu verzije. Ovo omogućava da se CAD standardi čuvaju i efikasno upravljaju, promovišući doslednost i tačnost u projektnoj dokumentaciji.
Distribucija CAD standarda uz Autodesk Docs
Drugi suštinski aspekt je distribucija ovih standarda. Platforma pojednostavljuje proces deljenja i distribucije CAD standarda, čineći ga dinamičnim, jednostavnim i sigurnim.
Autodesk Docs nudi fleksibilnost za deljenje celog projekta ili određenih datoteka ili standarda, po potrebi. Čim neko bude pozvan u projekat, proces deljenja može da počne na osnovu specifičnih zahteva projekta i dozvola za foldere.
Sistem takođe obezbeđuje kontrolu nad načinom na koji se uvode ažuriranja ili promene u standardima. Možete odabrati da ih distribuirate dinamički u realnom vremenu ili statički, kao selektivne instance. To znači da članovi tima dobijaju pristup verzijama šablona koji su im potrebni bez nereda od nepotrebnih prethodnih verzija.
Nekoliko metoda je dostupno za deljenje podataka:
- Alat Bridge u Autodesk Docs omogućava kontrolisano deljenje podataka između projekata, delujući kao prolaz za podatke.
- Za bližu saradnju, možete pozvati članove tima od poverenja, kako unutar tako i van vaše organizacije, da pogledaju informacije. Njihovo dodavanje direktno u projekat omogućava efikasnu i kontrolisanu distribuciju CAD standarda i jednostavnije izvođenje projekta.
Da zaključimo, CAD standardi su okosnica projektne dokumentacije u građevinskoj industriji. Oni odražavaju brendiranje organizacije, strukturnu efikasnost i zrelost. Međutim, upravljanje, skladištenje i distribucija ovih standarda često predstavljaju izazove koji mogu ometati izvršenje projekta.
Autodesk Docs nudi sveobuhvatno rešenje za njih, podstičući saradnju među projektnim timovima i obezbeđujući lak, ali bezbedan pristup ovim standardima, bilo da su uskladišteni u pojedinačnim projektima ili u zasebnom projektu ili folderu.
Sa funkcijama kao što su ažuriranja u realnom vremenu, kontrola verzija i kontrolna tabla prilagođena korisniku za CAD menadžere, Autodesk Docs je moćan alat za efikasno upravljanje CAD standardima. Takođe, pojednostavljuje proces distribucije, pružajući fleksibilnost u deljenju i zadržavanju kontrole nad ažuriranjima kako bi distribucija standarda bila dinamičnija, jednostavnija i bezbednija.
U suštini, Autodesk Docs pomaže organizacijama da izvuku maksimum iz CAD standarda, poboljšavajući izvršenje projekta i rezultate. Sistem pomaže u postizanju doslednosti, efikasnosti i tačnosti u projektnoj dokumentaciji, odražavajući jedinstvenu estetiku kompanije na veoma jasan način i prikazujući njihovu operativnu efikasnost i pažnju na detalje.
Izvor: Autodesk.com
Autor: Stacei Morikin
Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica
Ukoliko vas zanima sofveri AutoCAD i Civil 3D ili platforma Autodesk Docs i Autodesk Construction Cloudmožete nas kontaktirati putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.