Balansiranje rizika i nagrada za inovacije u inženjeringu i proizvodnji
- Hristina Antić
- Vesti
- Pogodaka: 61
Inovacija je ključna za napredak, ali nije bez rizika – naročito ako su u pitanju inženjering i proizvodnja. Dok se discipline zalažu za najsavremenija rešenja na tržištima koja se brzo razvijaju, kompanije moraju da upravljaju i kratkoročnom produktivnošću i dugoročnim ciljevima inovacija.
Za industrije u kojima su uobičajena velika ulaganja u hardver i kapitalne izdatke, izazov balansiranja ovih rizika postaje još izraženiji. Razvoj novih tehnologija i procesa u inženjeringu zahteva pažljivo planiranje i jasne strategije kako bi se osiguralo da inovacije dodaju istinsku vrednost poslovanju dok istovremeno smanjuju nepotrebne rizike.
Izazov inovacija u industrijama koje nisu sklone riziku
Inovacija često uključuje transformaciju tradicionalnih sistema da bi radili na nove, efikasnije načine. Međutim, kada se radi o proizvodnim sektorima sa ogromni investicijama, troškovi neuspeha su veći. Veliki proizvodni ciklusi i visoki zahtevi za početna ulaganja čine ove industrije posebno otpornim na vrstu pokušaja i grešaka koja može dovesti do prodora u drugim oblastima. Ovaj otpor je često zasnovan na želji da proizvodne linije rade punim kapacitetom i izbegavaju zaustavljanje operacija radi eksperimentisanja.
Kako objašnjava Andrev Humiston, CAD dizajner u kompaniji PHS Vest, ažuriranje sistema ili procesa u proizvodnji ne generiše uvek momentalan prihod. Umesto toga, to je ulaganje u dugoročnu produktivnost, što se može teško opravdati. Njegova kompanija, koja dizajnira motorizovana endoskopska kolica, ilustruje ovu borbu dok se upušta u industriju centara za podatake, sektor koji zahteva veoma različite inženjerske i operativne pristupe.
Štaviše, testiranje inovacija u inženjeringu i proizvodnji je složenije nego u digitalnoj tehnologiji, zbog fizičke prirode proizvoda i dugih vremenskih okvira uključenih u izradu hardverskih prototipova. Ovi izazovi se povećavaju kada se proizvodi prave u jednoj zemlji, sklapaju u drugoj i prodaju u drugoj, stvarajući dodatne prepreke vezane za logistiku, kulturu i kontrolu kvaliteta.
Ugradnja inovacija u radni tok
Ključ za upravljanje ovim izazovima je integracija inovacija u radne tokove kompanije na način koji prilagođava pritiske sadašnjosti i potrebu za dugoročnim ulaganjem u rast. Humiston na inovacije gleda kao na strateški pristup „uštedu penija“, ulaganjem u budućnost žrtvovanjem kratkoročne produktivnosti radi razvoja novih sposobnosti koje će se dugoročno isplatiti.
Ovo zahteva postavljanje jasnih ciljeva i postavljanje pravih pitanja. Džonatan Bril, futurista i autor knjige „Rogue Vaves: Obezbedite svojoj organizaciji da preživi budućnost i profitira od radikalnih promena“, nudi dijagnostička pitanja koja pomažu firmama da odrede kako i gde da usmere inovacije. Ova pitanja podstiču kompanije da razmisle o razmerama, verovatnoći, tačnosti podataka i uzročno-posledičnim vezama pre nego što prebrzo donose zaključke ili deluju impulsivno.
Da biste uspešno uvodili inovacije, bitno je da se ne zadovoljavate nejasnim konceptima poput „bolje“. Umesto toga, kompanije treba da definišu specifične, merljive ciljeve i procene da li su njihova nastojanja za inovacijom usklađena sa njihovim širim ciljevima. Kao što Bril sugeriše, kada kompanija ima jasne ciljeve, sledeći korak je rigorozno testiranje ovih ideja kroz „testiranje stvarnosti“. Ovaj proces uključuje podvrgavanje pretpostavki ispitivanju i prilagođavanje istih na osnovu podataka i rezultata iz stvarnog sveta.
Iskoristite tehnologiju za brže i jeftinije inovacije
Jedan od najmoćnijih alata za smanjenje rizika od inovacija je generativna veštačka inteligencija, koja omogućava brzu, isplativu izradu prototipa. Tehnologija kao što je Autodesk Fusion platforma omogućava kompanijama da brzo eksperimentišu sa različitim iteracijama dizajna, prilagođavajući varijable jednu po jednu kako bi procenili njihov uticaj bez potrebe za skupim i dugotrajnim fizičkim prototipovima.
Ovi alati omogućavaju inženjerima da istraže mnogo više mogućnosti od tradicionalnih metoda, olakšavajući „da i“ način razmišljanja koji podstiče kreativnost i potencijal umesto da se fokusira samo na ograničenja.
Humistonov rad u kompaniji PHS Vest je odličan primer kako korišćenje naprednih alata može da pojednostavi proizvodnju i smanji neefikasnost. Integracijom softverom Autodesk Inventor, PHS Vest je transformisao proces dizajna za prilagodljiva medicinska kolica. Ranije ručni proces koji je oduzimao mnogo vremena, proces dizajniranja je sada automatizovan, što značajno smanjuje vreme potrebno za generisanje dizajna proizvoda. Ono što je nekada trajalo više od sat vremena sada se može završiti za samo nekoliko minuta, poboljšavajući efikasnost i sposobnost kompanije da brzo odgovori na potrebe kupaca.
Inovacija: ravnoteža između tehnologije i komunikacije
Iako tehnologija igra ključnu ulogu u inovacijama, ljudski faktori kao što su znanje i komunikacija ostaju podjednako važni. Inovacije napreduju u okruženjima u kojima se podstiče timska saradnja i gde tehnološki alati pomažu da se olakša komunikacija.
Na primer, Autodesk Construction Cloud pruža platformu za različite timove za saradnju oko zajedničkog digitalnog modela, usklađujući različite zainteresovane strane ka jedinstvenom cilju. Ovi alati pomažu da se pojednostave složeni procesi, ali ljudi koji stoje iza tehnologije su ti koji pokreću stvarne inovacije.
Uspešne inovacije u inženjeringu ne zavise samo od tehnološkog napretka. Takođe, zahtevaju razumevanje konteksta u kome će se ove inovacije primeniti. Na primer, tehnološka otkrića često su oblikovana kulturnim, ekonomskim i društvenim faktorima. Razmotrite evoluciju parne mašine. Iako je Heron Aleksandrijski izumeo ranu verziju u prvom veku nove ere, trebalo je 1.600 godina pre nego što je tehnologija bila u velikoj meri iskorišćena da promeni svet. Ovo kašnjenje nije bilo zbog nedostatka znanja, već zbog toga što svet nije bio spreman za takvu inovaciju sve dok se pravi kontekstualni faktori – kao što su masovni mediji, industrijske investicije i globalizovani lanac snabdevanja – nisu uskladili da to podrže.
Slično tome, današnji inženjeri moraju da razmotre kako se inovacije uklapaju u širi društveni i tržišni kontekst. Kako Bril ističe, pitanje nije samo u samoj tehnologiji, već i o tome kako se ta tehnologija direktno povezuje sa poslovnom vrednošću. Inovacija može biti uspešna samo ako ispunjava stvarne potrebe, ako je u skladu sa očekivanjima kupaca i ako se uklapa u širi tržišni ekosistem.
Inovacije u inženjeringu i proizvodnji zahtevaju delikatan balans između rizika i nagrade. Postavljanjem jasnih ciljeva, prihvatanjem novih tehnologija kao što je generativna veštačka inteligencija i podsticanjem otvorene komunikacije, kompanije mogu da pomeraju granice mogućeg i istovremeno umanjuju rizike. Međutim, uspeh zavisi od toga koliko dobro organizacije integrišu inovacije u svoje poslovne modele, uzimajući u obzir širi kontekst u kome će se njihove inovacije odvijati. Sa pravim pristupom, čak i industrije koje nisu sklone riziku mogu da iskoriste moć inovacije da podstaknu rast, poboljšaju produktivnost i obezbede svoju budućnost u svetu koji se stalno menja.
Tekst: Paul Munford
Izvor: Autodesk.com
Prevod i adaptacija: Hristina Antić, Marko Kozlica
Ukoliko ste zainteresovani da prisustvujete našoj Konferenciji koja se održava u Vinskoj kući Kovačević u Irigu 23.1.2025, a tiče proizvodnog mašinstva i biznisa, pogledajte OVDE.
Ako imate pitanja vezana za platformu Fusion, Autodesk Inventor ili Autodesk Construction Cloud, molimo vas da nas kontaktirate putem telefona 011 301 50 43 ili kontakt forme.